Počas covidu nastal chatársky boom. Ceny chát a chalúp rástli, dopyt často prevyšoval ponuku. Teraz sa situácia otočila. Čo sa stalo?
V období pandémie sme sa z ničoho nič ocitli zavretí v našich domoch a bytoch. Začali sme pracovať z domu, prestali sme si plánovať zahraničné dovolenky a museli sme oželieť večerné návštevy koncertov, divadiel či kinosál. Slováci túto nečakanú situáciu vyriešili tak, že ak mohli, presunuli sa na svoje chaty a chalupy. Mnohí z tých, ktorí takúto možnosť nemali, začali hľadať vhodné rekreačné nehnuteľnosti, ktoré by si mohli kúpiť. Požičať si peniaze nebol problém, banky rozdávali úvery prakticky zadarmo. Výsledkom bol veľký dopyt a rastúce ceny.
Chaty vystriedalo Chorvátsko
Pandémia sa však už prakticky skončila a my sme sa postupne vrátili do kancelárií a v lete nás to opäť láka skôr k moru ako na chalupu. Nadšenie z vlastnej chaty u mnohých vyprchalo. Navyše sa zhoršila ekonomická situácia. Rekordná inflácia, drahé hypotéky, stúpajúce životné náklady, vojna na Ukrajine a obavy z aktuálnej situácie radikálne zmenili situáciu. Z niektorých chát sa stal nadbytočný luxus, zástupy záujemcov o kúpu sa preriedili a naopak, mnoho ľudí chce predávať. Sklamaní sú aj tí, ktorí kupovali s cieľom prenajímať a zarábať. Zvýšili sa totiž náklady na energie a ľudia začali viac šetriť. Viac premýšľajú nad tým, koľko sú ochotní investovať do víkendového pobytu v horách.
Potenciálni kupujúci sú dnes výrazne opatrnejší a neurobia investíciu len tak z rozmaru alebo pre potešenie. Primárne sa každý bojí, ako to bude s rastom životných nákladov a či nepríde o prácu. Chata či chalupa v tejto situácii nie je niečím nevyhnutným a ľudia skôr vyčkávajú, čo sa bude na Slovensku a vo svete diať. Pokles je citeľný všade, v porovnaní s obdobím pred rokom a pol klesli ceny rekreačných nehnuteľností o 15 až 20 percent. Zároveň je však potrebné povedať aj to, že kvalitná nehnuteľnosť sa predá vždy. Z hľadiska lokalít sú na tom najlepšie chaty a chalupy vo vybraných oblastiach Vysokých Tatier a okolie Bratislavy.
Oplatí sa predávať?
Čo je výhodnejšie, už kúpenú chatu či chalupu predať alebo radšej prenajať? Odpoveď na túto otázku môže byť pre každého iná. Ak súrne potrebujete peniaze, tak je rozumné nehnuteľnosť predať. Ak peniaze nutne nepotrebujete, tak predávať v aktuálnej situácii pravdepodobne nie je dobrý nápad.
Navyše platí, že predaj nehnuteľnosti je u fyzických osôb, nepodnikateľov, oslobodený od dane z príjmu, ak sú jej vlastníkmi päť a viac rokov. Ak ste si kúpili chatu či chalupu počas pandémie, nehnuteľnosť by ste predávali ešte pred uplynutím päťročného obdobia. V takomto prípade by ste platili nielen daň, ale aj zdravotné odvody vo výške 14 %. V konečnom dôsledku by si takmer tretinu zisku vzal štát.
Čo sa týka hypotéky, v prípade jej predčasného splatenia majú banky nárok na zmluvnú pokutu, ide o 1 % z predčasne splatenej čiastky.
Chystáte sa nakupovať?
Ekonomická situácia nie je ideálna, ak ste sa ale rozhodli kúpiť si rekreačnú nehnuteľnosť, ste vo výrazne lepšej pozícii, ako by tomu bolo napríklad pred dvomi rokmi. Realitný trh momentálne praje kupujúcim a tak si môžete v pokoji vyberať vašu vysnívanú chatu alebo chalupu.
Čo si všímať pri hľadaní? Zamerajte sa na to, čo určuje hodnotu rekreačnej nehnuteľnosti. Všímajte si polohu, dostupnosť, vybavenie, okolie, susedstvo, technický stav, prístupové cesty. Tak ako sa klientovi z Pezinka neoplatí kupovať víkendovú chatu v Slovenskom raji, keďže cesta tam by mu trvala takmer päť hodín autom, tak sa Prešovčanom neoplatí kupovať chatu na Záhorí. Ak vnímate kúpu ako investíciu, zamerajte sa na top turistické lokality. Dnes je doba Airbnb a Bookingu, takže dobrá lokalita je pri investičnom zámere základom úspechu.
TEXT: Róberta Mecková