Vysoké ceny nehnuteľností v kombinácii s drahými hypotékami väčšinu ľudí odrádzajú od kúpy bytu či domu. No bývať sa musí a napríklad v Česku, kde sú úrokové sadzby ešte o niečo vyššie ako u nás, vlani realitný trh ožil. V tomto roku sa môže rozhýbať aj na Slovensku.
Dostupnosť bývania sa vlani zhoršila a dôvodov je viacero. Na vlastné bývanie mnoho ľudí už ani nepomyslí, keďže kúpyschopnosť je výrazne nižšia. Je to jednoduchá matematika. Môžu za to drahé hypotéky v kombinácii s vysokými cenami nehnuteľností, ale nezabúdajme aj na pomalý rast miezd a nízke tempo rozvoja bývania. Dostali sme sa do štádia, kedy je bývanie pre mnohých Slovákov nedosiahnuteľnou komoditou. Pre ľudí je to frustrujúce.
Kvôli nepriaznivej situácii na trhu vlani mierne stagnoval predaj starých aj nových bytov. Kým po prvotnom šoku z rýchleho zvyšovania úrokov nastal aspoň malý pokles cien pri starších bytoch, do zlacňovania novostavieb sa developeri nehrnuli. Aby podporili záujem kupujúcich, stavili skôr na rôzne marketingové akcie.
V Českej republike už realitný trh ožil. Rozhýbe sa aj u nás?
Situácia by sa v tomto roku mohla zmeniť. V susednom Česku vlani nastalo výrazné oživenie realitného trhu, pričom úrokové sadzby na hypotékach sú tam v priemere o 1,5 až 2 % vyššie ako u nás. Ak nepríde nejaká nečakaná kríza, predpokladám mierny rast realitných obchodov aj na Slovensku. Verím, že úroky v bankách už prakticky dosiahli svoj strop a ceny bytov sa zastabilizovali. Takže klienti, ktorí potrebujú riešiť bývanie, už nebudú mať na čo čakať a trh sa môže trochu rozhýbať.
Situácia však rozhodne nebude taká divoká ako pred dvoma či troma rokmi, keď sa na realitnom trhu predalo takmer všetko, čo malo štyri steny. Momentálne predáva byt len ten, kto naozaj musí. Ostatní nehnuteľnosť radšej prenajmú. V tomto roku sa však dostanú do ponuky napríklad aj novostavby, pri ktorých sa čakalo na zastabilizovanie cien energií a stavebných materiálov. Trh s bytmi tak prejde do fázy, v ktorej si kupujúci budú mať z čoho vyberať. Zároveň predávajúci budú vedieť predať nehnuteľnosť za kratší čas.
Ktoré nehnuteľnosti sa predávajú o niečo rýchlejšie?
V súčasnosti je väčší záujem o nehnuteľnosti, ktoré novým majiteľom ponúkajú určitú pridanú hodnotu. Rýchlejšie sa predávajú novostavby s rôznymi benefitmi ako je kuchynská linka, parkovacie státie alebo pivnica v cene, a takisto pekne upravené byty v starších bytových domoch. Predávajúcim môže pomôcť, ak ich nehnuteľnosť pred predajom prejde home stagingom či home liftingom. Kupujúceho si stále dokážu nájsť aj staršie byty v pôvodnom stave, ale o ich predaji už rozhoduje len výrazne nižšia cena, ktorá kupujúceho musí zaujať.
Každá kvalitná nehnuteľnosť si však svojho kupcu nájde, aj keď o niečo neskôr. Dôležitá je kombinácia kľúčových faktorov ako je poloha, rozloha, stav nehnuteľnosti, orientácia, hlučnosť, výťah alebo možnosti parkovania. Ideálne je, ak má dom či byt aj terasu alebo väčší balkón.
Najhoršie sú na tom kupujúci, závislí od predaja svojej nehnuteľnosti
Očakávam, že Slováci ani v tomto roku nebudú kupovať nehnuteľnosti na investíciu. Skôr bude pretrvávať záujem o byty a domy na užívanie ich samotným vlastníkom, teda byty určené pre „koncového klienta”.
Aj v tomto roku platí, že vo výhode je kupujúci, ktorý má hotovosť. Peniaze na ruku vedia realitný obchod urýchliť a kupujúci si vďaka tomu môže dovoliť zjednať cenu výraznejšie. Naopak, najhoršie na tom budú tí kupujúci, ktorí najskôr potrebujú predať svoju nehnuteľnosť. Na nich môže tlačiť buď nová úroková sadzba a zvýšená splátka po refixácii, na ktorú nebudú mať prostriedky, alebo jednoducho potreba rýchlo sa dostať k potrebným financiám.
TEXT: JUDr. Róberta Mecková – riaditeľka reCloud