Plánujete kúpiť nehnuteľnosť? Dajte pozor na jej právny a technický stav. Aj tie vplývajú na cenu a treba si na ne dobre posvietiť ešte predtým, ako podpíšete rezervačnú zmluvu. Poradíme vám, čo všetko si všímať…
1.Lista vlastníctva
Preverte si, či na nehnuteľnosti neviaznu ťarchy alebo iné práva tretích osôb. V tejto súvislosti venujte pozornosť „časti C ťarchy“ na liste vlastníctva. Pre istotu si ho dohľadajte sami a nespoliehajte sa na list predložený predávajúcim, pretože môže byť neaktuálny, prípadne aj pozmenený.
Medzi najčastejšie ťarchy patrí napríklad záložné právo v prospech financujúcej banky súčasného vlastníka, záložné právo v prospech iných subjektov ako bánk, exekučné záložné právo alebo vecné bremeno. Často je to napríklad aj právo doživotného užívania nehnuteľnosti, prípadne na liste vlastníctva môže svietiť poznámka, ktorá sa najčastejšie týka prebiehajúceho súdneho konania.
2. Preverenie vlastníka
Preverte si, či je predajca naozaj vlastníkom prevádzanej nehnuteľnosti. Pokiaľ je to možné, odporúčame si nechať preveriť aj platné nadobudnutie vlastníckeho práva nielen samotným predávajúcim, ale aj jeho predchodcom, a to aspoň 10 rokov spätne.
3. Spoluvlastníctvo
Komplikácie môžu nastať aj pri kúpe nehnuteľnosti v spoluvlastníctve, či už v podielovom alebo v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. Zbystrite pozornosť, ak je na liste vlastníctva ako vlastník uvedený iba jeden z manželov aj napriek tomu, že nehnuteľnosť bola nadobudnutá počas manželstva.
Pri podielovom spoluvlastníctve myslite na zákonné predkupné právo spoluvlastníkov. Odporúčame vtedy požiadať predávajúceho, aby preukázal, že spoluvlastníci si toto právo neuplatnili.
4. Pozemok a okolie
Pri kúpe bytu alebo domu venujte pozornosť aj pozemku, na ktorom sú postavené, prípadne aj okolitým pozemkom. Zistite, či stavba nezasahuje na susedné pozemky, či je k stavbe zabezpečený prístup z prístupovej cesty a aký je charakter okolitej zástavby.
Informácie o možnostiach budúcej výstavby v okolí môžete získať na príslušnom stavebnom úrade, niektoré sú dostupné aj v územnom pláne obce alebo v územnom pláne zóny, ak je spracovaný. Viaceré obce majú územný plán zverejnený na svojej webovej stránke, prípadne sa môžete informovať na príslušnom stavebnom úrade.
5. Technický stav nehnuteľnosti
Cena nehnuteľnosti sa odvíja aj od toho, či je postavený z tehál alebo panelov. Tehlový dom ponúka dostupnejšie zmeny dispozície a lepšie izolačné vlastnosti ako panel. Dnes už však rozhoduje aj zateplenie, pri ktorom si treba zistiť, kedy a ako bolo realizované.
Na cenu bytu vplýva aj vek bytovky alebo to, či má alebo nemá balkón, aký atraktívny výhľad ponúka alebo to, či ide o krajný byt alebo nie. Rozhodne by ste sa mali pýtať na technický stav rozvodov, stúpačiek, výťahu, strechy, zateplenia, zistiť si energetický certifikát budovy a aké sú prevádzkové náklady na energie.
6. Cena za dodatočné opravy
Pri obhliadke starších domov a bytov sa pozrite hlavne na stav okien a podláh. Možno s ich výmenou počítate automaticky, ale možno nie. Všímajte si aj mokré fľaky v horných rohoch miestnosti, ktoré môžu znamenať, že nie je v poriadku izolácia a bytovka vlhne.
Aktuálne je na realitnom trhu najväčší záujem o nehnuteľnosti po kompletnej rekonštrukcii alebo o tie, ktoré prešli aspoň čiastočnou rekonštrukciou.
7. Susedia
Stav bytovky vám veľa napovie aj o tom, akí ľudia v nej bývajú, či sa o svoj vchod a okolie starajú a či sa budete v ich prítomnosti cítiť dobre. Pýtajte sa na to, akými investíciami bytovka prešla, čo ju čaká, aký je stav financií vo fonde opráv, či je v nej zabezpečená ochrana napríklad funkčným kamerovým systémom.
Prekuknúť susedské vzťahy počas obhliadky je často nemožné, niekedy však stačí byť len pozorný. Ak vám na lokalite záleží, je dobré popýtať sa susedov, ako sa im býva.
ZDROJ: JUDr. Róberta Mecková – riaditeľka reCloud