fbpx

HomeBlogNezařazenéRealitný trh sa začína rozbiehať, ľudí už nestrašia úroky

Realitný trh sa začína rozbiehať, ľudí už nestrašia úroky

Realitný trh a predaje nehnuteľností sa postupne rozbiehajú. Ľudia sú viac naklonení ku kúpe aj preto, že zvyšovanie úrokových sadzieb na hypotékach pre nich už nie je takým „strašiakom”. Viete, prečo sa oplatí hľadať vhodnú nehnuteľnosť aj s osobným realitným maklérom? Má to svoje výhody.

Očakávané postupné oživenie realitného trhu signalizoval už rast cien nehnuteľností v troch krajoch Slovenska, ktorý NBS zaznamenala v závere roku 2023. V súčasnosti už evidujeme mierne oživenie predajov nehnuteľností a realitný trh sa podľa očakávaní postupne začína rozbiehať. Dôvodov je viacero. 

Celkovo vidíme, že nálada obyvateľstva je priaznivejšia. Ľudí už nestraší ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb na hypotékach, zvykli si na ne a prispôsobili sa situácii. My Slováci máme vo svojej DNA akoby zakorenenú túžbu vlastniť nehnuteľnosť a keď máme akúkoľvek možnosť kúpiť, konáme. Mám pocit, že klienti opäť prestali vyčkávať a od začiatku roka sú viac naklonení ku kúpe.

Zvlášť pri novostavbách sa neoplatí vyčkávať. O rok môžu zdražieť.

Keďže ponuka nehnuteľností je obmedzená, po oživení realitného trhu vyšší dopyt opäť prinúti kupujúcich, aby na ponuky reagovali rýchlejšie. Zvlášť ľudia, ktorí sa obzerajú po nových bytoch, by v tomto roku nemali vyčkávať. 

Rok 2024 je celkovo veľmi priaznivý pre klientov zvažujúcich kúpu novostavby. Keďže predaj nových bytov bol v poslednom období podpriemerný, zatiaľ je čo predávať a v súčasnosti predpokladám stabilizáciu cien aj vzhľadom na to, že do konca roka pravdepodobne nastane pozvoľné znižovanie úrokových sadzieb. 

No v roku 2025 už môže dôjsť k miernemu zvyšovanie cien novostavieb. So znižovaním úrokových sadzieb totiž bude pribúdať klientov, ktorí si budú môcť dovoliť kúpu nehnuteľnosti. Dôvodom vyšších cien môže byť aj slabšia ponuka, keďže developeri budú dávať novostavby do obehu opatrnejšie, aby sa trh nezasýtil. 

Hľadať s realitným maklérom sa oplatí, pomôže znížiť cenu aj o 5 %.

Pri hľadaní vhodnej nehnuteľnosti väčšina ľudí automaticky začína na realitných portáloch. Sú však aj ďalšie možnosti. 

  • Nehnuteľnosti dnes ľudia hľadajú aj na sociálnych sieťach.
  • Bežnou formou je oslovenie rodiny, známych či kamarátov, ktorí môžu vedieť o zaujímavých ponukách. 
  • Niekedy pomôžu aj letáky s vaším kontaktom a záujmom o kúpu, ktoré roznesiete do obľúbenej lokality. 
  • Kreativite sa medze nekladú. Čím viac spôsobov využijete, tým bude efekt rýchlejší. 

TIP: Garanciou je skúsený realitný maklér, ktorý má prehľad aj o takzvaných „podpultovkách”. Makléri totiž väčšinou medzi sebou komunikujú a posúvajú si aj ponuky, ktoré sa nezverejňujú a bežný kupujúci sa k nim nemá ako dostať. Keď je vysoký dopyt, tak niekedy nie je nutné ísť s nehnuteľnosťou do verejného predaja.

Osobný realitný maklér bude chrániť vaše záujmy a môže vyjednať lepšiu cenu

Kupujúci sa púšťajú do bitky s predávajúcim a jeho maklérom. Maklér predávajúceho bude chrániť záujmy svojho klienta, preto je kupujúci zväčša v znevýhodnenej pozícii. Táto situácia sa mení vo chvíli, ak má kupujúci svojho osobného realitného makléra. Rovnováha síl sa vyrovnáva. 

Maklér kupujúceho pozná realizačné ceny podobných nehnuteľností, a preto vie pripraviť taktiku pri vyjednávaní lepších podmienok s predávajúcim. Kupujúci nemusí ani tušiť, že cena nehnuteľnosti sa dá zraziť aj o 5 percent, lebo nie je dostatočne informovaný.

Navyše, ak maklér kupujúceho predával podobné typy nehnuteľností, pozná väčšinu zákutí nehnuteľností, ktoré by si bežne človek nevšimol.

TIP: Ďalšie užitočné informácie nájdete aj v článku 10 rád, ako výhodne kúpiť byt

ZDROJ: JUDr.Róberta Mecková – riaditeľka reCloud

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Online realitná platforma pre profesionálnych maklérov. Pripojte sa k odborníkom, ktorí sú z platformy reCloud nadšení!

ReCloud

© 2024 RECLOUD Reality a.s., Zavarská 11/F, 917 01 Trnava, IČO: 53143078, DIČ: 2121288191 Copyright © 2023